Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej

TMZK

Imieniny Króla Stanisława

GLPB-poitiers0224


Serdecznie Zapraszamy Państwa na spotkanie "Imieniny Króla Stanisława", które odbędzie się 8 maja 2024 o godzinie 17:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Kozienicach, przy ul. Parkowej 5.
Spotkanie to odbędzie się w rocznicę wielkiego wydarzenia, jakim były imieniny Króla przygotowane przez mieszkańców miasta 8 maja 1792 roku.
Gościem specjalnym spotkania będzie mieszkający we Francji hrabia Guillaume de Louvencourt, syn księżniczki Konstancji Poniatowskiej, potomek starszego brata króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Kazimierza (1721-1800). Dziadek Pana Guillaume de Louvencourt -książę André Poniatowski, był wieloletnim dyrektorem Biblioteki Polskiej w Paryżu.
Podczas spotkania przedstawimy znakomitego gościa, który dzięki staraniom TMZK zgodził się przybyć do Kozienic, przedstawimy historyczne zapiski dokumentujące Imieniny Króla, które były równocześnie obchodami pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja oraz funkcjonowanie miasta jako rezydencji króla.
W spotkaniu weźmie też udział przedstawiciel Muzeum "Pałacu pod Blachą" w Warszawie, które pielęgnuje pamięć o Księciu Józefie Poniatowskim
Serdecznie zapraszamy członków Towarzystwa Miłośników oraz wszystkich mieszkańców Gminy Kozienice.
Szczególne zaproszenie kierujemy do mieszkańców wsi Stanisławice i Augustów, które zostały założone przez Króla Stanisława ponad 250 lat temu
Jednym z największych osiągnięć tego Stanisława Augusta Poniatowskiego było zwołanie Sejmu Czteroletniego i uchwalenie Konstytucji 3 maja w 1791 roku.
Na odbiór Stanisława Augusta w oczach opinii publicznej duży wpływ miała klęska państwa polskiego i rozbiory. Jednak przy ostatecznej ocenie okresu panowania tego władcy należy też wziąć pod uwagę skomplikowaną, niesprzyjającą sytuację międzynarodową i wewnętrzną, zasługi dla rozwoju ekonomicznego kraju, w tym Warszawy czy Kozienic a także zasługi dla edukacji i kultury.

Na zdjęciu nr 1 XVIII-wieczne obrazy znajdujące się w Muzeum Narodowym w Warszawie przedstawiające rodzinę Poniatowskich, w tym przodków Guillaume de Louvencourt. Na zdjęciu nr 2 nasz gość Guillaume de Louvencourt podczas spotkania z p. Pawłem Boryczką we Francji, w lutym 2024.