Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej

TMZK

Premiera książki "The Watchmakers"

lengazaklad.pg
Gorąco zachęcamy Państwa do przeczytania bardzo ciekawej książki "The Watchmakers", która opowiada o przeżyciach rodziny kozienickich zegarmistrzów, których zakład mieścił się na rogu ulicy Radomskiej i Lubelskiej (budynek istnieje do dziś). Światowa premiera książki odbędzie się 28 czerwca na Amazon.com. Można zamawiać wersję papierową oraz e-booka. Pewnym ograniczeniem dla części mieszkańców miasta jest wersja językowa. Książka jest napisana bowiem w języku angielskim. Członek naszego Towarzystwa- Krzysztof Boryczka nawiązał kontakt z Panem Scottem Lenga, który na podstawie wielu wywiadów ze swoim ojcem Harrym Lenga spisał niezwykle ciekawą historię trzech braci- zegarmistrzów, którym udało się przeżyć wojnę dzięki zbiegowi wielu okoliczności, ale również dzięki swojej profesji. Dzięki uprzejmości autora udało się nam już poznać tę niezwykłą, wzruszającą historię, która działa w miejscu w którym żyjemy. Nasze Towarzystwo ma na liście swoich publikacji wspomnienia obywateli naszego miasta, którzy przebywali w getcie, np Jakuba Fersztanda, ale świadectw tych nie mamy wiele. Tym bardziej warto skorzystać z możliwości zakupu książki. Mnie osobiście najbardziej wzruszył opis dramatycznej nocy z 26 na 27 września 1942, konieczność dokonywania trudnych wyborów, by uratować przynajmniej część istnień ludzkich. W książce znajdziemy też przedwojenne historie, straszny czas wojny a także powojenne losy trzech braci.
Nasze Towarzystwo zaproponowało zorganizowanie spotkania promocyjnego książki, które dałoby by czytelnikom możliwość dokładniejszego poznania losów rodziny kozienickich zegarmistrzów, poznania autora oraz poznania w szerszym gronie opisywanych, niezwykle ciekawych historii. Czekamy na odpowiedź. Moja ocena książki to 5/5 (*****). Książka ta jest jak gotowy scenariusz do dobrego filmu. Może kiedyś powstanie i będzie to kolejny po filmie Pawła Siczka "Die Hälfte der Stadt" film przedstawiający również dzieje naszego miasta.
Miłej lektury.

Paweł Boryczka

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71ocoZyHfmL.jpg

https://www.amazon.com/Watchmakers-Story-Brotherhood-Survival-Holocaust/dp/0806541911/ref=sr_1_8?keywords=watchmakers+book&qid=1656233856&s=books&sprefix=watchmakers+book%2Cstripbooks%2C235&sr=1-8