Stroje ludowe województwa mazowieckiego
Stroje ludowe województwa mazowieckiego
19 października 2007 o godzinie 17.00 w Muzeum Regionalnym w Kozienicach nastąpiło otwarcie wystawy “Stroje ludowe województwa mazowieckiego. Wystawę zorganizowało Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie we współpracy z Muzeum Regionalnym w Kozienicach. Komisarzem wystawy i autorką scenariusza jest p. Elżbieta Piskorz-Branekova.
Na wystawie zaprezentowano stroje ludowe noszone na ziemiach, które weszły w skład powstałego w 1999 roku województwa mazowieckiego. Leży ono w środkowo-wschodniej części Polski, graniczy z województwami: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. Jest największym województwem w Polsce zarówno pod względem powierzchni - 35 597 km kwadratowych (11,38% Polski) jak i liczby mieszkańców. Obejmuje ziemie dziewięciu dawnych województw: warszawskiego, prawie całego ostrołęckiego i radomskiego, ponad połowy płockiego, ciechanowskiego i siedleckiego, część skierniewickiego oraz po kilka gmin łomżyńskiego i bialskopodlaskiego. Przeważająca część obecnego woj. mazowieckiego to ziemie historycznego Mazowsza, uzupełnione o południowo-wschodnie tereny Podlasia.
Województwo mazowieckie jest prawie w całości położone na obszarze Nizin Środkowopolskich, do dziś 20 % jego powierzchni zajmują lasy. Kultura regionów etnograficznych leżących w jego granicach tworzyła się dzięki przenikaniu wielu tradycji oraz różnych dziejów historycznych. Ziemie tworzące obecne województwo były tyglem, w którym współżyli przedstawiciele nie tylko wielu różnych narodowości, ale również i stanów (chłopstwo i drobna szlachta).
Na terenie województwa mazowieckiego kultura tradycyjna i ściśle związany z nią strój ludowy przetrwały w bardzo zróżnicowanym stopniu. Najdłużej w części północnej (Kurpie Białe i Zielone), na pozostałym obszarze występując jedynie wyspowo, co szczególnie jest widoczne na silnie zurbanizowanych terenach centralnych (aglomeracja warszawska). Największe enklawy, oprócz Kurpi, gdzie strój ludowy noszono najdłużej to okolice: Gostynina, Wilanowa, Mińska Mazowieckiego, Węgrowa, Sokołowa Podlaskiego, Siedlec, Garwolina i Kozienic i właśnie stroje z tych regionów, a będzie ich w sumie 28, są pokazane na tej wystawie.
piątek, 19 października 2007